Wyrok SN z dnia 30 czerwca 2000 r. sygn. II UKN 614/99
Pracodawcę, który zawiera z pracownikami na wykonanie takich samych czynności jak określone w umowie o pracę, najpierw krótkoterminowe umowy zlecenia, a następnie krótkoterminowe umowy o dzieło, uzależniając rodzaj tych umów od tego, w jakim czasie wynagrodzenie z nich nie było objęte składką na ubezpieczenie społeczne, obciąża obowiązek uwzględnienia wynagrodzeń z tych umów w podstawie wymiaru składek.
Przewodniczący SSN Zbigniew Myszka
Sędziowie SN: Jerzy Kuźniar, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2000 r. sprawy z wniosku Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w Z.W. o składki na ubezpieczenie społeczne, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 9 lipca 1999 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi wyrokiem z dnia 20 listopada 1998 r. oddalił odwołanie Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w K. od decyzji Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 27 maja 1997 r. Decyzją tą Oddział ZUS wymierzył Wojewódzkiemu Ośrodkowi składki na ubezpieczenie społeczne pracowników oraz na Fundusz Pracy za okres od września 1993 r. do grudnia 1996 r., uwzględniające w podstawie ich wymiaru wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło zawartych z pracownikami własnymi, a ponadto naliczył odsetki za zwłokę i opłatę dodatkową przewidzianą w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych. Podstawę powyższej decyzji stanowiło ustalenie, że Wojewódzki Ośrodek zawierał ze swoimi pracownikami umowy zlecenia i umowy o dzieło, których przedmiotem było opracowanie planów modernizacji gospodarstw rolnych, co zgodnie z regulaminem Wojewódzkiego Ośrodka należało do zakresu czynności pracowników-specjalistów doradztwa. Od kwot wynagrodzeń uzyskanych z tego tytułu Wojewódzki Ośrodek nie odprowadzał składek na ubezpieczenie społeczne. Według Sądu Wojewódzkiego, zawieranie przez pracodawcę ze swoimi pracownikami najpierw umów zlecenia, a następnie umów o dzieło miało na celu ominięcie obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych od kwot wypłacanych tytułem wynagrodzenia, nie zmieniało jednak faktu, że pracodawcę łączyły z tymi pracownikami stosunki pracy. Zatem decyzja organu rentowego była zasadna.