Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Uchwała SN z dnia 25 lutego 1999 r., sygn. I KZP 38/98

Warunkiem stosowania obligatoryjnego nadzwyczajnego złagodzenia kary, przewidzianego w art. 60 § 3 kk, jest przekazanie organowi powołanemu do ścigania przestępstw, przez sprawcę przestępstwa popełnionego we współdziałaniu (w rozumieniu przepisów zawartych w rozdziale II kodeksu karnego) z co najmniej dwiema osobami, wszystkich istotnych w sprawie, posiadanych przez niego informacji o osobach współdziałających z nim w popełnieniu tego przestępstwa oraz okolicznościach jego popełnienia, niezależnie od tego, czy informacje te były już organowi ścigania znane, a także od tego, na jakim etapie postępowania przygotowawczego – prowadzonego w tej sprawie – nastąpiło przekazanie takich informacji.

Sąd Najwyższy w sprawie Artura B., Tomasza K. i Sławomira S., po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 441 § 1 kpk przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 7 grudnia 1998 r., zagadnienia prawnego, wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Jakie warunki winno spełniać przewidziane w przepisie art. 60 § 3 kk ujawnienie przez sprawcę współdziałającego z innymi osobami informacji dotyczących osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotnych okoliczności jego popełnienia – stanowiące przesłankę obligatoryjnego nadzwyczajnego złagodzenia kary?” – uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.

Uzasadnienie

Analiza uzasadnienia postanowienia Sądu Apelacyjnego wskazuje, że pomimo podjętej przez ten Sąd próby określenia warunków obligatoryjnego stosowania instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary przewidzianej w art. 60 § 3 kk, nadal wywołuje wątpliwości znaczenie użytego w tym przepisie pojęcia „ujawnia”, na jakim etapie postępowania przygotowawczego i w jakiej formie „ujawnienie” powinno nastąpić, a także czy wystarczające jest ujawnienie jedynie osób współdziałających w popełnieniu tylko tego przestępstwa, które jest przedmiotem postępowania przygotowawczego, a którego istotne okoliczności sprawca ma nadto obowiązek przekazać organowi powołanemu do ścigania przestępstw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00