Wyrok SN z dnia 16 czerwca 1999 r. sygn. I PKN 120/99
Ochrona trwałości stosunku pracy działaczy związkowych przysługuje z mocy samego prawa i nie jest uzależniona od poinformowania pracodawcy o jej podmiotowym zakresie.
Przewodniczący: SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Józef Iwulski, Walerian Sanetra.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 1999 r. sprawy z powództwa Krzysztofa Ś. i Wiesława Z. przeciwko L.G. „P.” Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w K. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 5 listopada 1998 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie, wyrokiem z dnia 5 listopada 1998 r., zmienił zaskarżony apelacjami obu stron wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Tarnowie z dnia 25 czerwca 1998 r. [...] zasądzający od strony pozwanej L.G. „P.” Spółce z o.o. w K. na rzecz powoda Krzysztofa Ś. kwotę 4654,80 zł oraz na rzecz powoda Wiesława Z. kwotę 3441,90 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę - w ten sposób, że przywrócił powodów do pracy na poprzednich warunkach i zasądził na ich rzecz zwrot kosztów postępowania apelacyjnego, a ponadto oddalił apelację strony pozwanej. W sprawie tej ustalono, że w dniu 30 września 1997 r. między godz. 12 a 13 referent d/s pracowniczych otrzymała 28 wypowiedzeń umów o pracę w celu ich doręczenia wszystkim pracownikom działu acetylenu i 3. pracownikom warsztatu. W związku z tym został powiadomiony telefonicznie powód Krzysztof Ś., który przekazał tę informację brygadziście, a ten przekazał ją wzywanym pracownikom. Jednakże nie została wskazana przyczyna ani czas stawienia się w kadrach. W tym dniu występowało duże nasilenie prac, a powód wykonywał polecenie oprowadzenia po zakładzie osoby kontrolującej.