Uprawnienia pracownicze osób pełniących funkcje związkowe
Działaczom związkowym przysługuje wiele przywilejów. Jednym z nich jest ochrona zatrudnienia. Innym uprawnieniem jest zwolnienie związkowców z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej oraz zapewnienie im w tym czasie prawa do wynagrodzenia.
Związki zawodowe są organizacjami powołanymi do reprezentowania i obrony zbiorowych i indywidualnych praw i interesów osób zatrudnionych. Działalność związkowa nie może skutkować negatywnymi konsekwencjami w zakładzie pracy, takimi jak np. rozwiązanie stosunku pracy.
1. Ochrona związkowca przed zwolnieniem
Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:
- wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku prawnego ze wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z inną osobą wykonującą pracę zarobkową będącą członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnioną do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
- zmienić jednostronnie warunków pracy lub wynagrodzenia na niekorzyść osoby wykonującej pracę zarobkową będącą członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnioną do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy
- z wyjątkiem przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także jeżeli dopuszczają to przepisy odrębne (art. 32 ustawy o związkach zawodowych).
1.1. Kto podlega ochronie
Ochrona przed zwolnieniem przysługuje wskazanemu uchwałą zarządu członkowi danej zakładowej organizacji związkowej lub innej osobie wykonującej pracę zarobkową, która jest członkiem danej zakładowej organizacji związkowej. Osoby te muszą być upoważnione do reprezentowania zakładowej organizacji związkowej wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Z ochrony korzystają również: