Orzeczenie
Wypowiedzenie umowy o pracę przez niewłaściwy organ osoby prawnej
Wyrok SN z dnia 16 czerwca 1999 r. sygn. I PKN 117/99
1. Wypowiedzenie umowy o pracę powoduje jej rozwiązanie także wtedy, gdy oświadczenie to złożył niewłaściwy organ osoby prawnej, zwłaszcza jeżeli pracodawca podejmuje później czynności potwierdzające ustanie stosunku pracy.
2. Termin określony w art. 264 § 1 KP ma zastosowanie także do wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.
Przewodniczący: SSN Zbigniew Myszka
Sędziowie SN: Józef lwulski (sprawozdawca), Walerian Sanetra
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 1999 r. sprawy z powództwa Mariana F. przeciwko Zakładowi Elektronicznej Techniki Obliczeniowej Przedsiębiorstwu Informatycznemu Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w O. o zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Opolu z dniał6 lipca 1998 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Opolu z dnia 31 marca 1998 r. [...] i przekazał sprawę temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Powód Marian F. w pozwie przeciwko Zakładowi Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w O. - Przedsiębiorstwu Informatycznemu Spółce z o.o. żądał zasądzenia zaległego wynagrodzenia, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oraz wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Pismem z dnia 16 grudnia 1997 r. powód zmodyfikował swoje roszczenia, żądając ustalenia trwania umowy o pracę, wypłacenia wynagrodzenia za okres od 3 listopada 1996 r. z ustawowymi odsetkami oraz wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w 1997 r. Kolejnym pismem z 16 lutego 1998 r, powód doprecyzował swoje żądania, wnosząc o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, ustalenie, że nie nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę i zasądzenie wynagrodzenia za pracę za okres od 3 listopada 1996 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right