Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 23 października 1995 r. sygn. III SW 8/95

Przewodniczący: Sędzia SN Janusz Łętowski

Sędziowie SN: Józef lwulski (sprawozdawca), Adam Józefowicz, Jerzy Kuźniar, Jerzy Kwaśniewski, Walery Masewicz, Stefania Szymańska

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Witolda Bryndy, po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 23 października 1995 r. wniosku Prezesa Sądu Najwyższego skierowanego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące zagadnienie prawne:

1. Czy termin określony w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Dz. U. nr 67, poz. 398 ze zmianami wynikającymi: z ustawy z dnia 26 października 1990 r. o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 79, poz. 465), z ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205), z ustawy z dnia 30 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 95, poz. 472) - jest terminem szczególnym, do którego nie mają zastosowania ogólne zasady materialnego i procesowego prawa cywilnego ?

2. O nadanie uchwale zawierającej odpowiedź na powyższe pytanie mocy zasady prawnej.

podjął następującą uchwałę i postanowił nadać jej moc zasady prawnej:

1. Termin do wniesienia protestu przeciwko wyborowi Prezydenta określony w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 67, poz. 398 ze zm.) jest terminem prawa wyborczego.

Termin ten rozpoczyna bieg od następnego dnia po dniu podania przez Państwową Komisję Wyborczą do publicznej wiadomości obwieszczenia o wynikach wyborów i nie podlega przywróceniu.

2. Protest przeciwko wyborowi Prezydenta wnosi się w powyższym terminie do Sądu Najwyższego. Oddanie protestu w polskim urzędzie pocztowym nie jest równoznaczne z jego wniesieniem do Sądu Najwyższego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00