Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 6 grudnia 1990 r., sygn. I CR 575/90

Bezprawne jest rozpowszechnianie przez dziennikarza w środkach masowego przekazu bez zgody osoby zainteresowanej informacji i danych dotyczących sfery jej życia prywatnego wyłącznie z powołaniem się na prawo do przedstawiania i krytyki wszelkich zjawisk realizowane w warunkach swobodnego doboru tematu i opracowania materiału prasowego.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Ireny L.-M. przeciwko 1) Komitetowi do Spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja” w Warszawie, 2) Włodzimierzowi J. i 3) Ryszardowi B. o ochronę dóbr osobistych na skutek rewizji powódki i pozwanych Włodzimierza J. i Ryszarda B. od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z dnia 2 marca 1990 r. I C 903/88 – zmienił zaskarżony wyrok w części oddalającej powództwo w ten sposób, że do ustalonego w pkt 1 sentencji tekstu przeproszenia dodał po słowie „otoczenie” następujące zdanie: „a w konsekwencji, w związku ze sposobem zaaranżowania audycji i jej treścią naruszone zostało prawo powódki do ochrony prywatności”; poza tym rewizję powódki, a rewizję pozwanych w całości oddalił, zasądził od pozwanych Włodzimierza J. i Ryszarda B. na rzecz powódki Ireny Ł.-M. 100.000 zł kosztów postępowania rewizyjnego, nie obciążył powódki poniesionymi przez pozwany Komitet kosztami postępowania rewizyjnego.

Uzasadnienie

W dniu 11.V.1988 r. emitowana była w programie Polskiej Telewizji audycja z cyklu „Osądźmy sami”.

Ze względu na treść tej audycji powódka Irena Ł.-M. uznała, że jej dobra osobiste zostały naruszone i na tej podstawie w dniu 10.VI.1988 r. wytoczyła powództwo przeciwko pozwanym Komitetowi do Spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja” oraz redaktorom programu Włodzimierzowi J. oraz Ryszardowi B., żądając – po częściowym ograniczeniu roszczenia – nakazania pozwanym zamieszczenia w programie „Osądźmy sami”, jak również w dzienniku „Rzeczpospolita” i w miesięczniku „Prasa Polska” przeproszenia o treści:

„Redaktorzy programu «Osądźmy sami» Ryszard B. ..... i Włodzimierz J. ..... zobowiązani wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Warszawie niniejszym przepraszają Panią, o której była mowa w dotyczącym pracowników lotniska programie nadanym w dniu 11 maja 1988 r. za to, że naruszają

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00