Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. II OSK 1745/22
Cudzoziemiec, który nabył samodzielny lokal mieszkalny zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, (Dz. U. z 2017 r. poz. 2278 z pózn. zm.), we wniosku o zezwolenie na nabycie nieruchomości w celu potwierdzenia więzi z Polską, o których mowa w art. 1a ust. 1 pkt 2 omawianej ustawy, może powoływać się na fakt, że nieruchomość objęta wnioskiem jest funkcjonalnie związana z własnością tego lokalu.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. WSA Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Y.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 marca 2022 r. sygn. akt IV SA/Wa 1571/21 w sprawie ze skargi Y.C. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 sierpnia 2021 r. nr 571/21 w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na nabycie udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz Y.C. kwotę 1137 (jeden tysiąc sto trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 29 marca 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, sygn. akt IV SA/Wa 1571/21 oddalił skargę Y.C. (dalej: skarżąca) na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej: Minister) z dnia 23 sierpnia 2021 r. w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na nabycie udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z 17 grudnia 2020 r. skarżąca wystąpiła do Ministra o wydanie zezwolenia na nabycie udziałów w użytkowaniu wieczystym dwóch nieruchomości będących częściami osiedla mieszkaniowego, na które składają się: drogi dojazdowe do budynku, miejsca postojowe zewnętrzne oraz inna infrastruktura techniczna osiedla. Powyższe nieruchomości były przedmiotem umowy przedwstępnej sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego, który obejmował również nabycie w drodze sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej oraz udział w nieruchomości garażowej, które to nieruchomości są zwolnione na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 i 1a ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz.U. z 2017 r. poz. 2278 z pózn. zm. – dalej: ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców) z obowiązku uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości. Omawiany wniosek z 17 grudnia 2020 r. dotyczył zatem zezwolenia na nabycie udziałów w dwóch nieruchomościach stanowiących części osiedla funkcjonalnie związane z nabytym przez skarżącą lokalem i udziałem w lokalu garażowym. Dla każdej z nieruchomości będących przedmiotem wniosku prowadzona jest odrębna księga wieczysta. W części uzasadniającej wniosek skarżąca podała, że posiada więzi z Polską, bowiem kształci się na Uniwersytecie Medycznym w [...] i ma zamiar zdobycia wykształcenia medycznego. Źródłem pochodzenia środków finansowych na nabycie nieruchomości jest darowizna otrzymana od jej matki.