Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. I OSK 731/20
Dokument zawierający decyzję o naliczeniu opłat z tytułu zarządu nieruchomością może być uznany za podstawę stwierdzenia prawa zarządu tylko wówczas, gdy jest wydany w nawiązaniu do decyzji o ustanowieniu tego prawa, która zaginęła lub uległa zniszczeniu.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia del. WSA. Arkadiusz Blewązka (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Dominik Więckowski po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.SA Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 października 2019 r. sygn. akt II SA/Kr 749/19 w sprawie ze skargi P.SA Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...]kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa użytkowania wieczystego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 25 października 2019 r., II SA/Kr 749/19 oddalił skargę P. S.A Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2019 r. znak: [...]w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa użytkowania wieczystego.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...] stycznia 2019 r. znak [...], na podstawie art. 200 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U.2018.2204 ze zm.), dalej jako "u.g.n.", § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1998 r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących uwłaszczenia osób prawnych nieruchomościami będącymi dotychczas w ich zarządzie lub użytkowaniu (Dz.U.1998.23.120 ze zm.), dalej jako "rozporządzenie wykonawcze", odmówił stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. przez P. S.A. w W., powstałą w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego P.w W., prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Miejskiej K., składającej się z działki nr [...] o powierzchni 8,2449 ha, obręb [...] K. – P., objętej księgą wieczystą nr [...]oraz prawa własności obiektów trwale z gruntem związanych. W toku postępowania wszczętego na wniosek P.S.A. w W. z dnia [...] stycznia 2016 r. o stwierdzenie nabycia z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. prawa użytkowania wieczystego działki nr [...], obręb [...] K., na podstawie art. 200 u.g.n., organ ustalił, że przedmiotowa nieruchomość zgodnie z treścią ww. księgi wieczystej pozostaje własnością Gminy Miejskiej K. na podstawie decyzji komunalizacyjnej Wojewody M. z dnia [...]stycznia 2011 r. znak: [...], utrzymanej w mocy decyzją Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] marca 2012 r. nr [...]. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P.S.A. na powyższą decyzję, po czym Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 października 2014 r., I OSK 593/13 oddalił skargę kasacyjną P.S.A. wniesioną od wyroku Sądu I instancji.