Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2023 r., sygn. I OSK 399/22

W przypadku działek wydzielonych na drogi wewnętrzne, które nie przechodzą na własność gminy, nie ma podstaw do przyznania odszkodowania, jeżeli właściciele działek mieli możliwość dysponowania nimi. Obecność publicznoprawnego pozbawienia prawa do nieruchomości jest niezbędna do ustalenia naruszenia prawa do poszanowania mienia.

Teza od Redakcji

Dnia 6 kwietnia 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Iwona Bogucka sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Wa 1420/20 w sprawie ze skargi A. O. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania odszkodowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 22 lutego 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. O. (Skarżący) na decyzję Wojewody M. (Wojewoda) z [...] kwietnia 2020 r. w przedmiocie odmowy przyznania odszkodowania.

Skarżący zaskarżył powyższy wyrok w całości na podstawie art. 174 pkt. 1 i 2 p.p.s.a. w zw. z art. 176 p.p.s.a., opierając skargę kasacyjną na następujących podstawach:

1. rażącym naruszeniu prawa materialnego, prawa wspólnotowego, mającego pierwszeństwo przed prawem krajowym, poprzez jego błędną wykładnię i niezastosowanie, a to art. 254 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w zw. z art. 2 i art. 58 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej, polegające na :

a) błędnym i nieuprawnionym przyjęciu, iż wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Bugajny i inni przecinko Polsce z 6 listopada 2007 r. (sprawa nr 22531/05), w którym Trybunał uznał, że przeznaczenie w decyzji podziałowej prywatnej działki pod drogę istotnie ogranicza właściciela w korzystaniu z nieruchomości, a zatem oznacza pozbawienie posiadania w rozumieniu art. 1 Pierwszego Protokołu do Konwencji nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00