Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 września 2023 r., sygn. II FSK 347/21

Aby skorzystać z możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich, konieczne jest jasne określenie w umowie o pracę, jaką część wynagrodzenia stanowi honorarium za prace twórcze. Ponadto, ewidencja czasu pracy przeznaczonego na działalność twórczą musi być na tyle precyzyjna, aby możliwe było powiązanie konkretnych okresów pracy z danym utworem. 

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA del. Renata Kantecka (sprawozdawca), , Protokolant Natalia Simaszko, po rozpoznaniu w dniu 1 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B.K. i M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 listopada 2020 r. sygn. akt I SA/Kr 794/20 w sprawie ze skargi B.K. i M. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 30 czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. K. i M. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 13 listopada 2020 r., sygn. akt I SA/Kr 794/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę B.K. i M. K. (dalej: "strony", "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie (dalej: "organ") z 30 czerwca 2020 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2013 r. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia oraz powołanych orzeczeń dostępna jest w serwisie internetowym CBOSA (orzeczenia.nsa.gov.pl). W skardze kasacyjnej skarżący, reprezentowani przez adwokata, zaskarżyli wyrok w całości, zarzucając naruszenie przepisów:

I. postępowania, w stopniu mającym istotny wpływ na wynik sprawy:

- art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej: "p.p.s.a.") w związku z art. 122, art. 191 oraz 199a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm., dalej: "O.p.") poprzez akceptację w ramach procesu kontroli sądowoadministracyjnej uchybień organu podatkowego drugiej instancji polegających na dowolnej ocenie zgromadzonych dowodów dokonanej z pominięciem reguł wykładni oświadczeń woli określonych w art. 199a §1 O.p. i w rezultacie nieprawidłowym przyjęciu, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00