Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 listopada 2020 r., sygn. I SA/Kr 794/20

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wolas Sędziowie WSA Stanisław Grzeszek (spr.) WSA Jarosław Wiśniewski po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi B. K. i M. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r. skargę oddala.

Uzasadnienie

Jak wynika z akt sprawy, wnioskiem M. K. z dnia 12 września 2019r. zostało wszczęte postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013r. Do wniosku dołączona została kolejna korekta zeznania [...] za 2013r.

W uzasadnieniu korekty wyjaśniono, że jest ona związana ze skorygowaniem pozycji nr [...] tj. kwoty kosztów uzyskania przychodu o 50% koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania z praw autorskich z powodu omyłkowego niewykazania ich w poprzednim zeznaniu podatkowym. Ponadto korekta dotyczy niewykazanych przychodów z najmu. Kwota nadpłaty podatku wynikająca z korekty wynosi [...] zł.

Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] decyzją z dnia 17 lutego 2020r. nr [...] odmówił B. K. i M. K. stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013r. w kwocie [...]zł.

W odwołaniu B. K. i M. K. zarzucili naruszenie:

- art. 120 Ordynacji podatkowej poprzez oparcie decyzji o normy niewynikające z przepisów prawa podatkowego,

- art. 210 § 1 pkt 6 w związku z art. 121 i 124 Ordynacji podatkowej poprzez brak zawarcia w uzasadnieniu decyzji spójnego i zrozumiałego uzasadnienia prawnego, a tym samym utrudnienie kontroli odwoławczej decyzji i naruszenie zasad działania w sposób budzący zaufanie podatnika oraz przekonywania obowiązujących w postępowaniu podatkowym,

- art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że zastosowanie tego przepisu nie jest możliwe w przypadku wyróżnienia w umowie o pracę lub innym dokumencie honorarium autorskiego ustalonego w oparciu o określony procent wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00