Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 30 maja 2008 r., sygn. II FSK 489/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędzia WSA del. Teresa Porczyńska (spr.), Protokolant Katarzyna Pawłowska, po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 października 2006 r. sygn. akt I SA/Wr 1133/05 w sprawie ze skargi S. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 18 lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1996 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 1.200 (tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 października 2006 r. (I SA/Wr 1133/05) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę S. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 18 lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1996 r.
Przedstawiając stan sprawy wskazano, iż wyrokiem z dnia 8 listopada 2004 r. (I SA/Wr 3100/02) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił decyzję Izby Skarbowej we W. określającą stronie kwotę zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1996 r., z uwagi na uchybienia proceduralne organu związane z niedostatecznym wyjaśnieniem stanu faktycznego sprawy -zbadaniem związku z przychodami wydatków na ubezpieczenie nieruchomości przy ul. [...] w G. oraz zakupu materiałów od firmy "B." s.c. (art. 122 Ordynacji podatkowej; dalej O.p.).
Wskutek powyższego orzeczenia decyzją z dnia 18 lipca 2005 r. Dyrektor Izby Skarbowej we W. uchylił rozstrzygnięcie Urzędu Skarbowego w G. z dnia 25 maja 1998 r. i określił skarżącemu kwotę zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1996 r., zaległości oraz odsetek za zwłokę. Organ podał, iż od 10 października 1996 r. do 31 marca 1996 r. S. P. prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą pod nazwą "B. B.", natomiast od 1 kwietnia 1996 r. w ramach spółki cywilnej "B." B. T. S. i W. M. B. (w skrócie BTSiWMB) wraz z J. P. oraz P. Ł. Przy ustaleniu dochodu z działalności prowadzonej jednoosobowo organ pierwszej instancji ujawnił nieprawidłowości w zakresie kosztów uzyskania przychodu, kwestionując zaliczenie do tej kategorii wydatków z tytułu opłaty od nieruchomości, dzierżawy oraz odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Z kolei w zakresie działalności spółki cywilnej podważono ujęte po stronie kosztów uzyskania przychodów odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, wydatki na paliwo niepotwierdzone dokumentami źródłowymi, nieudokumentowane wypłaty wynagrodzeń i składek ZUS, wydatki na projekt budowlany oraz dotyczące innego podmiotu gospodarczego, zakup różnych materiałów bez faktur, wydatki na paliwo do pojazdów nie związanych z działalnością spółki, na zakup materiałów budowlanych nie służących spółce, wydatki z tytułu składek na ubezpieczenia dotyczące innego podmiotu oraz osoby fizycznej, wydatki na PFRON oraz zawyżone odpisy amortyzacyjne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right