Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 września 2022 r., sygn. II OSK 3192/19

Nietezowane

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie: sędzia NSA Tomasz Bąkowski sędzia del. WSA Grzegorz Antas (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 września 2018 r., sygn. akt II SA/Łd 442/18 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 lutego 2018 r. nr 68/2018 w przedmiocie nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 19 września 2018 r., II SA/Łd 442/18 oddalił skargę A. S. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej: ŁWINB) z 28 lutego 2018 r. nr 68/2018 w przedmiocie nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego.

W odniesieniu do ustaleń faktycznych i prawnych, które stały za wydanym orzeczeniem, Sąd I instancji stwierdził, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w X. (dalej: PINB) decyzją z 9 stycznia 2018 r. nr 7/2018 nakazał A. S. przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania znajdującego się na działce nr ew. [...], obręb [...] przy ul. [...] w X. obiektu budowlanego, w którym dokonano zmiany sposobu użytkowania z działalności handlowej na produkcyjną (produkcja [...] i wyrobów garmażeryjnych). Odwołując się do ustaleń przyjętych w prowadzonym od 2005 r. postępowaniu i do zgromadzonych w nim dowodów, PINB wskazał, że bezsporny jest fakt dokonania w budynku samowolnej zmiany sposobu jego użytkowania, jak też nie budzi wątpliwości pierwotna funkcja obiektu zrealizowanego przez "Społem" [...] "[...]" na podstawie decyzji Kierownika Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w [...] z 9 maja 1988 r. nr UAN-8381a/18/88 o pozwoleniu na budowę dwóch pawilonów handlowych typu UNO-4. Obiekt ten został na podstawie umowy dzierżawy z 10 stycznia 1994 r. wydzierżawiony A. S. na działalność związaną z produkcją [...] i wyrobów garmażeryjnych, a następnie przez niego nabyty na własność umową sprzedaży zawartą 11 grudnia 2003 r. Zdaniem PINB, kwalifikacja dokonanej samowolnie zmiany sposobu użytkowania, która nastąpiła około 1994 r., zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w wydanych w toku postępowania wyrokach sądów administracyjnych, powinna nastąpić na podstawie przepisów dotychczasowych, tj. art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016), dalej: p.b. w zw. z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Dz. U. Nr 93, poz. 888), dalej: u.z.p.b. W myśl art. 71 ust. 3 p.b., w razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez pozwolenia, o którym mowa w ust. 1, przepisy art. 50, art. 51 i art. 57 ust. 7 stosuje się odpowiednio. W decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1, właściwy organ może nakazać właścicielowi albo zarządcy przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. PINB w tym kontekście podkreślił, że wydany nakaz przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu wynika z braku możliwości jego legalizacji wobec sprzeczności przyjętego przez inwestora przeznaczenia z przepisami o planowaniu przestrzennym, wniosek inwestora o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania obiektu z handlowego na produkcyjno-handlowy został bowiem rozpatrzony odmownie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00