Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. III OSK 1505/21
Przywileje określone w ustawie o kombatantach przysługują tylko ściśle określonej grupie osób, które doznały represji z przyczyn politycznych, religijnych lub narodowościowych w postaci przymusowych zesłań lub deportacji na terenie Związku Radzieckiego. Osobie, która nie przedstawiła w wystarczający sposób dowodów na to, że doznała takich represji i że przebywała na Syberii nie przysługuje status kombatanta ani przywileje z tym związane.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 listopada 2018 r. sygn. akt IV SA/Wr 366/18 w sprawie ze skargi A. L. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 7 czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. akt IV SA/Wr 366/18, oddalił skargę A. L. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 7 czerwca 2018 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich.
Jak wskazał Sąd pierwszej instancji A. L. (dalej: "skarżąca") wniosła podanie o przyznanie uprawnień kombatanckich z uwagi na swe przeżycia, jakim była poddana w okresie II wojny światowej, z racji urodzenia na terenach wcielonych do ZSRR, doznania cierpienia i prześladowania całej rodziny, które miały miejsce tak w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu.