Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. IV SA/Wr 366/18
Kombatanci
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant: sekretarz sądowy Aneta Januszkiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 7 listopada 2018 r. sprawy ze skargi A. L. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, działając na podstawie art. 1-4 oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 1255; zwana dalej w skrócie "ustawą" lub "ustawą o kombatantach"), po ponownym rozpoznaniu sprawy, utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] odmawiającą stronie skarżącej - A. L. - przyznania uprawnień kombatanckich.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podał, że strona wniosła podanie o przyznanie uprawnień kombatanckich z uwagi na swe przeżycia, jakim była poddana w okresie II wojny światowej, z racji urodzenia na terenach wcielonych do ZSRR, doznania cierpienia i prześladowania całej rodziny, które miały miejsce tak w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu.
Decyzją Szefa Urzędu z dnia [...] marca 2018 r. zainteresowanej odmówiono przyznania uprawnień kombatanckich z tytułu urodzenia w [...] r. w miejscowości M. pow. W. (wówczas ZSRR; obecnie B.). Strona w ustawowym terminie wystąpiła do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy podnosząc, iż nie posiada dokumentów świadczących o pobycie na Syberii. Do wniosku strona załączyła min. dokumenty uzyskane z Archiwum Akt Nowych (Karty Ewidencyjne Repatrianta) z których wynika, że matka strony oraz rodzeństwo urodziło się w m. M. (brat K. w [...] r., siostra M. w [...] r., strona w [...] r.), a zatem, zdaniem organu, rodzina nie zmieniała miejsca zamieszkania w czasie wojny.