Wyrok NSA z dnia 8 maja 2014 r., sygn. II OSK 2890/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędzia del. WSA Iwona Bogucka (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Iwona Ścieszka po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 sierpnia 2012 r. sygn. akt II SA/Łd 426/12 w sprawie ze skargi S. G. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 2 sierpnia 2012 r., sygn. II SA/Łd 426/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] marca 2012r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję tego organu z [...] lutego 2012 r., nr [...] o odmowie przyznania S. G. uprawnień kombatanckich, a także zasądził od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz S. G. kwotę 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym przyjętym przez Sąd I instancji:
Wnioskiem z [...] lutego 2012 r. S. G. zwrócił się o przyznanie uprawnień kombatanckich z tytułu pobytu i pracy przymusowej w obozie w miejscowości G. w okresie od września 1944 r. do stycznia 1945 r. Po rozpatrzeniu tego wniosku decyzją z dnia [...] lutego 2012 r. organ odmówił przyznania uprawnień kombatanckich wobec nieudokumentowania przez wnioskodawcę faktu pobytu w obozie w Niemczech i potwierdzenia działalności kombatanckiej, o której mowa w art. 1-4 ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002 r., nr 42, poz. 371 ze zm., zwanej dalej ustawą). We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy strona podtrzymała dotychczasowe oświadczenia i dołączyła m.in. oświadczenie świadka S. P. oraz pismo Odwoławczej Komisji Weryfikacyjnej Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" z dnia [...] września 1999 r.