Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 września 2022 r., sygn. I OSK 2129/21

Zgodnie z konstytucyjną zasadą równości, przepis art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. w zakresie, w jakim stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty, należy interpretować w taki sposób, że wyłącza on możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jedynie w sytuacji, gdy osoba mająca ustalone prawo do renty, pobiera rentę i z tego świadczenia nie chce zrezygnować, a jednocześnie jest zdolna do wykonywania odpowiedniego zatrudnienia.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie sędzia NSA Piotr Niczyporuk sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 14 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 24 sierpnia 2021 r. sygn. akt II SA/Ol 420/21 w sprawie ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia 15 marca 2021 r. nr Rep.617/ŚR/21 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 24 sierpnia 2021 r. sygn. akt II SA/Ol 420/21 uchylił zaskarżoną przez B. K. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z 15 marca 2021 r. nr Rep.617/ŚR/21 i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

B. K. we wniosku z 25 listopada 2020 r. zwróciła się do Burmistrza Miasta X. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym ojcem - S. B. (wdowcem).

Burmistrz Miasta X. decyzją z 5 lutego 2021 r. odmówił skarżącej przyznania wnioskowanego świadczenia. Organ I instancji wskazał, że świadczenie pielęgnacyjne ma stanowić rekompensatę za rezygnację z zatrudnienia celem sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Pobieranie przez skarżącą zatem renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy powoduje brak możliwości przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00