Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2022 r., sygn. II GSK 404/22
Broń i materiały wybuchowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Marek Krawczak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 października 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 1557/21 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej z dnia 12 marca 2021 r. nr 94/2021 w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń palną bojową do celów ochrony osobistej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej na rzecz J.B. 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 21 października 2021 r., sygnatura akt VI SA/Wa 1557/21, rozpoznając skargę J. B., uchylił decyzję Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej z 12 marca 2021 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie z 8 stycznia 2021 r., którą odmówiono wydania skarżącemu pozwolenia na broń palną bojową.
Wyrok Sądu I instancji zapadł w następujących istotnych okolicznościach sprawy.
W dniu 23 września 2020 r. do Komendanta Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie wpłynął wniosek kpt. J. B. pełniącego zawodową służbę wojskową na stanowisku prokuratora Prokuratury Rejonowej w L. w dziale do spraw wojskowych w sprawie wydania pozwolenia na broń palną do celów ochrony osobistej w ilości 1 egzemplarza.
Wnioskodawca oświadczył, że wobec jego osoby istnieje stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia i mienia z uwagi na fakt wykonywania zadań służbowych na stanowisku prokuratora działu ds. wojskowych Prokuratury Rejonowej w L.. Z uwagi na zasięg terytorialny właściwości miejscowej Działu do spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej w L. czynności te wykonuje na terenie całego województwa lubelskiego, a także w innych rejonach Polski. Wnioskodawca podniósł kwestię kradzieży danych osobowych użytkowników Platformy Szkoleniowej KSSiP, które może powodować wysokie ryzyko naruszenia jego praw lub wolności. Zwrócił uwagę na zdarzenia w postaci ubytków w powłoce lakierniczej jego auta oraz fałszywych połączeń i głuchych telefonów. Strona w piśmie z dnia 9 listopada 2020 r. opisała zdarzenie kiedy to nieznani sprawcy dokonali oberwania lusterek i skopania jego poprzedniego auta, czego świadkiem miała być żona.