Wyrok NSA z dnia 27 maja 2020 r., sygn. I OSK 579/20
Bezrobocie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sikorska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Dolnośląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. akt IV SA/Wr 303/19 w sprawie ze skargi N. M. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie utraty statusu osoby bezrobotnej i prawa do zasiłku 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od N. M. na rzecz Wojewody Dolnośląskiego kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 21 listopada 2019 r., sygn. akt IV SA/Wr 303/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi N. M. uchylił decyzję Wojewody Dolnośląskiego z [...] czerwca 2019 r., znak [...] oraz decyzję Starosty Górowskiego z [...] kwietnia 2019 r., nr [...] (pkt I) i przyznał adwokatowi P. B. wynagrodzenie z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (pkt II).
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją z [...] kwietnia 2019 r. Starosta Górowski (dalej także: Starosta) orzekł o utracie przez N. M. (dalej także: strona, skarżący) statusu osoby bezrobotnej i prawa do zasiłku z dniem 18 marca 2019 r., ponieważ z posiadanych dokumentów wynika, że skarżący podjął zatrudnienie.
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący potwierdził, że 18 marca 2019 r. podjął pracę na okres próbny w firmie O. sp. z o.o. jako pracownik produkcyjny. Zwrócił jednak uwagę na fakt, że czas zatrudnienia trwał zaledwie 3 dni, po czym umowa została rozwiązana za porozumieniem stron z uwagi na to, że nie spełniał pokładanych przez pracodawcę oczekiwań, a poza tym istniały problemy komunikacyjne. Skarżący dodał, że w listopadzie ubiegłego roku przyjechał wraz żoną i dziećmi z Kazachstanu w ramach repatriacji rodzin polskich na zaproszenie gminy N. i od lutego 2019 r. posiada obywatelstwo polskie, ale nie zna jeszcze języka polskiego. Jest inżynierem, jednak ze względu na barierę językową nie może znaleźć zatrudnienia. Do odwołania załączył: umowę o pracę zawartą na okres próbny od 18 marca 2019 r. do 31 maja 2019 r. oraz świadectwo pracy za okres od 18 marca 2019 r. do 20 marca 2019 r.