Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2008 r., sygn. I OSK 1036/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie sędzia NSA Janina Antosiewicz sędzia NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 lutego 2007 r. sygn. akt III SA/Kr 1285/05 w sprawie ze skargi A. C. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku dla bezrobotnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 lutego 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę A. C. na decyzję Wojewody M. w przedmiocie zasiłku dla bezrobotnych.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd I instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Decyzją z dnia [...] Starosta W. uznał A. C. za osobę bezrobotną, a następnie decyzją, z tej samej daty, odmówił przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych ze względu na niespełnienie warunku, o którym mowa w art. 71 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. d) ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. brakiem wykazania 365 dni okresów uprawniających do zasiłku w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania.
W odwołaniu od decyzji Starosty W. o odmowie przyznania zasiłku dla bezrobotnych A. C. podniosła, że opłacała składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od dnia 15 stycznia 2004 r. do dnia 31 grudnia 2004 r., jednakże jako osoba o statusie absolwenta została zwolniona z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne. Ponadto podniosła, że w okresie od dnia 10 listopada 2004 r. do dnia 1 lipca 2005 r. była zwolniona z obowiązku opłacania składek z tytułu pobierania zasiłku chorobowego. Niezaliczenie okresu prowadzenia działalności gospodarczej do okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych strona uznała za naruszenie konstytucyjnych zasad równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej.