Wyrok NSA z dnia 4 marca 2020 r., sygn. I OSK 2100/18
Nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie NSA Mirosław Wincenciak (spr.) del. WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant sekretarz sądowy T.W. po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K.N., H.H. i I.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 listopada 2017 r. sygn. akt IV SA/Wa 2275/17 w sprawie ze skargi K.N., H.H. i I.J. na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczeń 1. oddala skargę kasacyjną; 2. oddala wniosek Prezydenta Miasta P. o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 27 listopada 2017 r., sygn. akt IV SA/Wa 2275/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, dalej również jako "WSA", oddalił skargę K.H., H.H. i I.J. na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa, dalej jako "Minister", z [...] czerwca 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczeń.
Sąd pierwszej instancji uznał, że w przeprowadzonym w sprawie postępowaniu o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w [...], dalej jako "Prezydium", z [...] października 1951 r., nr [...] oraz orzeczenia tego organu z [...] grudnia 1950 r. nr [...], w części dotyczącej pkt 13, zostało przez organ nadzoru w sposób dostateczny wykazane, że kwestionowane orzeczenie w tej części nie zawiera wad nieważności z art. 156 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017 poz. 1257 ze zm.), dalej jako "k.p.a.", w szczególności, wady rażącego naruszenia prawa, o którym mowa w art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. Sąd ten zwrócił uwagę m.in. na orzecznictwo zgodnie z którym nie traktuje się jako rażąco naruszającego prawa wywłaszczenia nieruchomości, w sytuacji, gdy zajęcie jej na cel użyteczności publicznej przez okupanta w czasie wojny było później kontynuowane przez podmioty polskie realizujące cele tego rodzaju. WSA zaznaczył również, że orzeczenie o wywłaszczeniu było doręczone poprzez ogłoszenie publiczne, zatem było w rzeczywistości skierowane do K.H. i spadkobierców zmarłego S.H., które to osoby były stronami postępowania.