Wyrok NSA z dnia 27 marca 2014 r., sygn. I OSK 2214/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia NSA Bożena Popowska (spr.) sędzia del. WSA Stanisław Nitecki Protokolant asystent sędziego Anna Dziosa-Płudowska po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2012 r. sygn. akt I SA/Wa 2013/11 w sprawie ze skargi H. L. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Wa 2013/11, po rozpoznaniu skargi H. L., uchylił zaskarżoną decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lipca 2011 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] sierpnia 2010 r. wydane w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.
Orzeczeniem z dnia [...] stycznia 1954 r., L.Sa. [...] Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w K. wywłaszczyło na rzecz Państwa, z przeznaczeniem na cele Dyrekcji Okręgowej Poczty i Telekomunikacji w K., nieruchomość położoną w K. przy ul. [...], objętej [...] (KW. Nr [...]), oznaczoną jako pgr. l. kat. [...] o pow. [...] m2 stanowiącą współwłasność E. O. i H. O.
Z wnioskiem o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w K. z dnia [...] stycznia 1954 r. wystąpiła H. L., z domu O., była współwłaścicielka wywłaszczonej nieruchomości.
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...], Minister Infrastruktury odmówił stwierdzenia nieważności orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w K. z dnia [...] stycznia 1954 r. W ocenie organu nadzoru, przeznaczenie przedmiotowej nieruchomości było związane z realizacją zadań pocztowych. Wypełniało więc przesłanki wywłaszczenia określone w dekrecie z dnia 7 kwietnia 1948 r. o wywłaszczeniu majątków zajętych na cele użyteczności publicznej w okresie wojny 1939 - 1945, wobec czego brak jest podstaw do twierdzenia, iż wywłaszczenie nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa.