Wyrok NSA z dnia 26 września 2019 r., sygn. II OSK 2699/17
Bilans terenów przeznaczonych pod zabudowę (art. 10 ust. 5 u.p.z.p.) musi być sporządzony dla całej gminy, a nie jedynie jej fragmentu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędziowie Sędzia NSA Teresa Zyglewska (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski Protokolant starszy specjalista Marek Szwed-Lipiński po rozpoznaniu w dniu 26 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody Śląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 lipca 2017 r. sygn. akt II SA/Gl 262/17 w sprawie ze skargi Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Wojewody Śląskiego na rzecz Miasta [...] kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 3 lipca 2017 r., sygn. akt II SA/Gl 262/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Ze skargą kasacyjną od tego rozstrzygnięcia wystąpił Wojewoda Śląski zarzucając zaskarżonemu wyrokowi naruszenie przepisów prawa materialnego poprzez błędną wykładnię art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1073), dalej "u.p.z.p." w zw. z art. 10 ust. 2 pkt 1 u.p.z.p. w zw. z art. 10 ust. 5-6 u.p.z.p. w zw. z art. 27 u.p.z.p. w zw. z art. 9 ust. 3a u.p.z.p. w zw. z art. 28 ust. 1 u.p.z.p. prowadzącą do przyjęcia, że zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tylko w części nie wymaga opracowania analiz, prognoz i bilansu, o których mowa w powołanych przepisach; gdy tymczasem w ocenie skarżącego kasacyjnie nawet zmiana części studium winna prowadzić do zastosowania znowelizowanych przepisów i opracowania analiz, prognoz i bilansu dla części studium, która ulega zmianie.