Wyrok NSA z dnia 30 maja 2012 r., sygn. II OSK 643/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj /spr./ Sędzia NSA Wojciech Mazur Sędzia del. NSA Jacek Hyla Protokolant asystent sędziego Agnieszka Chorab po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 listopada 2011 r., sygn. akt II SA/Łd 718/11 w sprawie ze skargi W. M. na uchwałę Rady Miejskiej w Łodzi z dnia [...] października 2010 r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łodzi 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W. M. na rzecz Gminy Miasta Łodzi kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 listopada 2011 r., sygn. akt II SA/Łd 718/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę W. M. na uchwałę Rady Miejskiej w Łodzi z dnia [...] października 2010 r., nr [...] w przedmiocie Uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łodzi.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd podał następujące okoliczności faktyczne i prawne.
W. M. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi uchwałę Nr [...] Rady Miejskiej w Łodzi z dnia [...] października 2010r. w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łodzi wnosząc o stwierdzenie nieważności uchwały w całości. Wniósł o połączenie wszystkich spraw toczących się przed WSA w Łodzi, mających za przedmiot Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Łodzi oraz o wystąpienie do Wojewody Łódzkiego o nadesłanie akt postępowania nadzorczego.
Skarżący zarzucił:
1. naruszenie art.1 ust. 2 pkt 6 i pkt 7 ustawy z dnia 27.marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 ze zm.), poprzez pominięcie zasady uwzględnienia walorów ekonomicznych przestrzeni oraz prawa własności w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz zaliczenie nieruchomości do terenów ZLK tj. terenów lasów komunalnych oraz obszarów zalesień związanych z powiększeniem istniejących kompleksów leśnych;