Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. I OSK 36/19
Zaistnienie przesłanki "popełnienia czynu wyczerpującego znamiona przestępstwa", o której mowa w art. 45 ust. 2 pkt 10 ustawy o Straży Granicznej, nie musi być stwierdzone prawomocnym orzeczeniem skazującym wydanym w sprawie karnej.
Teza od Redakcji
Dnia 20 listopada 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędziowie: sędzia NSA Rafał Stasikowski (spr.) sędzia del. WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2019 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2018 r., sygn. akt II SA/Wa 131/18 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [..] grudnia 2017 r., nr [..] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Straży Granicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 sierpnia 2018 r., sygn. akt II SA/Wa 131/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. D. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [..] grudnia 2017 r., nr [..] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Straży Granicznej.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Komendant Główny Straży Granicznej rozkazem personalnym z dnia [..] października 2017 r. zwolnił M. D. ze służby stałej w Straży Granicznej z dniem 15 listopada 2017 r. Przyczyną tego rozstrzygnięcia było toczące się przeciwko M. D. postępowanie karne, zakończone prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w S. z dnia [..] lutego 2017 r., sygn. akt [..]. Wyrokiem tym orzeczono, że oskarżony M. D. wypełnił swoim zachowaniem znamiona występku z art. 273 k.k. (użycie dokumentu poświadczającego nieprawdę) i postępowanie karne wobec niego zostało warunkowo umorzone na okres próby jednego roku, na podstawie art. 66 § 1 i art. 67 § 1 k.k. W ocenie Komendanta Głównego Straży Granicznej, powyższy prawomocny wyrok karny, uznający winę funkcjonariusza co do popełnienia czynu karnego o znamionach przestępstwa, uniemożliwia dalsze pełnienie przez niego służby i dlatego należało go z tej służby zwolnić. Organ argumentował, iż charakter czynu określonego w art. 273 k.k. wskazuje, że czyn ten jest popełniany wyłącznie z winy umyślnej. Funkcjonariuszy obowiązują szczególnie rygorystyczne wymagania w zakresie przestrzegania prawa i zasad etycznych i aby skutecznie wykonywać swoje obowiązki służbowe muszą pozostawać poza jakimikolwiek podejrzeniami o prowadzenie działalności sprzecznej z prawem. Dokonanie przez sąd oceny, że stopień winy i społecznej szkodliwości czynu, którego dopuścił się funkcjonariusz, nie był znaczny, nie determinuje rozstrzygnięcia opartego na przepisie art. 45 ust. 2 pkt 10 ustawy o Straży Granicznej. Przesłanki orzekania w postępowaniu karnym są inne niż przesłanki orzekania w postępowaniu opartym o przedmiotowy przepis. Zatem ocena dokonana przez organ w tym zakresie, ukierunkowana na dbałość o dobry wizerunek formacji, może być odmienna.