Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2019 r., sygn. I OSK 1351/17
Otrzymanie przez żołnierza ogólnej oceny dostatecznej w opinii służbowej, o której mowa w art. 112 ust. 1 pkt 4 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych może stanowić podstawę do zwolnienia z zawodowej służby wojskowej. Kwestia ta pozostawiona jest uznaniu właściwego organu, który może pozostawić żołnierza w służbie mimo niskiej oceny. Jest to uprawnienie organu, z którego organ może skorzystać. Skorzystanie z tego uprawnienia wymaga jednak rozważenia słusznego interesu strony oraz interesu publicznego, tj. interesu Sił Zbrojnych RP.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie NSA Olga Żurawska - Matusiak del. WSA Dariusz Chaciński (spr.) Protokolant asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 stycznia 2017 r. sygn. akt II SA/Wa 1647/16 w sprawie ze skargi A.K. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej i przeniesienia do rezerwy 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] i poprzedzający ją rozkaz personalny Dyrektora Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...]; 2. zasądza od Ministra Obrony Narodowej na rzecz A. K. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z 26 stycznia 2017 r., II SA/Wa 1647/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. K. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z [...] r., nr [...], w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej i przeniesienia do rezerwy.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał na następujący stan sprawy.
[...] A. K. (skarżący) pełnił od [...]r. obowiązki na stanowisku służbowym [...] i [...] r. w stosunku do oficera została sporządzona opinia służbowa za [...]r., w której otrzymał on ocenę ogólną dostateczną. Po odwołaniu, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych nie uwzględnił podniesionych zarzutów i [...]r. utrzymał w mocy opinię służbową, o której skarżący został powiadomiony [...]r.