Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2019 r., sygn. I FSK 1432/17

1. Obowiązek wykazania prawa do odliczenia podatku naliczonego obciąża podatnika. Organy podatkowe weryfikują natomiast zasadność skorzystania przez podatnika z tego prawa. Podatnik powinien zatem móc wykazać, nie tylko, że czynności ujęte w fakturze zostały wykonane, ale również, że to właśnie wystawca faktury rzeczywiście wykonał te czynności. Odliczeniu zgodnie z art. 86 ust. 1 u.p.t.u. podlega bowiem podatek naliczony wykazany w konkretnej fakturze, wystawionej przez konkretnego wykonawcę na rzecz konkretnego podmiotu tytułem wykonania konkretnych czynności.

2. Obrót gospodarczy może być odformalizowany, ale na gruncie rozliczeń podatkowych takie odformalizowanie może mieć ten skutek, że podatnik nie będzie w stanie wykazać, że zdarzenia gospodarcze przebiegały w określony sposób, wynikający z posiadanych przez podatnika dokumentów, w szczególności zaś faktur. Specyfika branży budowlanej nie jest argumentem, który usprawiedliwia wszelkie działania i zaniechania dokumentacyjne podatników zajmujących się tą branżą.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej F. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 maja 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 89/17 w sprawie ze skargi F. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 24 listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lutego do grudnia 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od F. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 11 maja 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 89/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi ("WSA") oddalił skargę wniesioną przez Skarżącego - F. S., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi ("Dyrektor IS") z 24 listopada 2016 r., utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. ("Dyrektor UKS") z 5 sierpnia 2016 r. określającą Skarżącemu w podatku od towarów i usług zobowiązania podatkowe za maj, czerwiec, lipiec, sierpień, październik, listopad i grudzień 2011 r. oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych za luty, marzec, kwiecień i wrzesień 2011 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00