Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 22 października 2019 r., sygn. II FSK 1581/18

Kto nabywa kilkadziesiąt lokali mieszkalnych, by je wynajmować, prowadzi działalność gospodarczą, niezależnie od tego, co sam o tym sądzi.

Gazeta Prawna nr 207/2019

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 22 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2018 r. sygn. akt I SA/Po 1002/17 w sprawie ze skargi S. L. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 lipca 2017 r. nr 0112-KDIL3-1.4011.99.2017.1.AA w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę w całości, 3) zasądza od S. L. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę S. L. i uchylił zaskarżoną nią indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku z dnia 22.05.2017 r. o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący podał, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jest właścicielem kilkudziesięciu lokali mieszkalnych, które wynajmuje długookresowo lub okazjonalnie. Część z nich jest wprowadzona do ewidencji środków trwałych, a część stanowi majątek prywatny i do ewidencji tej wprowadzona nie jest. Zadał pytanie, czy najem nieruchomości niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych i stanowiących majątek prywatny może być opodatkowany na zasadach zryczałtowanych zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz, u, z 2016 r., poz. 2180, dalej: u.z.p.d.) - przedstawiając stanowisko, że dochód z najmu nieruchomości niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych powinien być opodatkowany ryczałtowo na podstawie art. 2 ust. 1a u.z.p.d., ponieważ do podatnika należy wybór sposobu opodatkowania albo jako przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z przypisaniem do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, dalej: u.p.d.o.f.) i opodatkowaniem na zasadach ogólnych, na podstawie art. 30c u.p.d.o.f., albo jako przychodu z najmu, z przypisaniem do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f. i opodatkowaniem ryczałtowym na podstawie art. 2 ust. 1a u.z.p.d.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00