Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2019 r., sygn. II FSK 593/17
Ze sformułowania "nie jest i nie może być" wykorzystywany do prowadzenia działalności (art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l.), wywodzona jest podstawowa cecha względów technicznych, jaką jest ich trwały charakter. Należy zatem przez to rozumieć, że przeszkody, które uniemożliwiają eksploatację przedmiotu opodatkowania muszą nie tylko istnieć w danym momencie, ale również mieć charakter trwały. Istnienie wad usuwalnych i konieczności przeprowadzenia remontu lub konserwacji poszczególnych elementów budynku, nie oznacza zatem wystąpienia "względów technicznych".
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA del. Marek Kraus (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 23 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Łd 767/16 w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 13 maja 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi kwotę 2000 (słownie: dwa tysiące) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 listopada 2016r., sygn. akt I SA/Łd 767/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę P. Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. (dalej jako: ,,Skarżąca’’ , ,,Spółka" ) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 13 maja 2016 r. nr [...] r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2013 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że zarzuty skargi koncentrują się wokół problemu związanego z opodatkowaniem jednego obiektu, a mianowicie budynku hali magazynowej. Zarzuty proceduralne zmierzają do wykazania, że organy podatkowe dokonały błędnej oceny zebranego materiału dowodowego, w szczególności opinii biegłego M.Z., bez uwzględnienia innych dowodów, a na skutek tego błędnie ustaliły stan faktyczny sprawy uznając, że nie istniały żadne względy techniczne przemawiające za opodatkowaniem obiektu według niższych stawek podatku. Zarzuty naruszenia prawa materialnego odnoszą się do błędnej wykładni użytego w art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm. dalej jako ,,u.p.o.l.’’ ) pojęcia "względów technicznych", które to względy techniczne mają powodować, że przedmiot opodatkowania, w tej sprawie hala magazynowa, nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, co w rezultacie doprowadziło do opodatkowania przy zastosowaniu wadliwych stawek podatku.