Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2019 r., sygn. II FSK 298/17

1. Dla utraty przez grunt rolnego charakteru w związku z jego sprzedażą nie ma znaczenia to, czy grunt ten stanowi gospodarstwo rolne lub czy też wejdzie w skład gospodarstwa rolnego nabywcy. Innymi słowy, utrata rolniczego charakteru gruntu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.f. nie może być utożsamiana z utratą statusu gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 2 ust. 1 u.p.r. O utracie przez grunt charakteru rolnego, decydują elementy faktyczne łączące się ze zmianą jego dotychczasowego przeznaczenia. Zwrot "utrata charakteru rolnego" wiąże się z faktyczną zdolnością produkcyjną gruntów. Ocenę co do tego, czy sprzedaż powoduje zmianę przeznaczenia gruntu trzeba dokonywać na dzień transakcji, a nie w kontekście faktów późniejszych, tzn. działań nabywcy, podejmowanych po zakupie w oderwaniu od stanu faktycznego znanego na dzień sprzedaży. Sprzedający nie może bowiem ponosić ujemnych skutków podatkowych za przyszłe przedsięwzięcia nabywcy, na które de facto nie ma wpływu.

2. O rolnym charakterze gruntu, w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.f., można mówić wówczas, gdy jest on wykorzystywany rolniczo, tzn. służy działalności rolniczej. Jeżeli zatem grunt, biorąc pod uwagę obiektywne uwarunkowania, służy działalności rolniczej z art. 2 ust. 2 u.p.d.o.f., to nawet jeżeli nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 2 ust. 1 u.p.r., zachowuje charakter rolny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA (del.) Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 września 2016 r. sygn. akt I SA/Gl 619/16 w sprawie ze skargi U. G. na interpretację indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 2 lutego 2016 r. nr IPTPB2/4511-703/15-2/SŻ w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00