Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2019 r., sygn. II FSK 279/17

Skoro wydatek może zostać zaliczony na własne cele mieszkaniowe (w tym spłatę zaciągniętego kredytu mieszkaniowego) jeżeli podatnik uzyska tytuł własności nieruchomości przed upływem dwóch lat od daty uzyskania przychodu, który miałby podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f., to tym bardziej zwolnienie to przysługuje, gdy podatnik uzyskał ten tytuł własności przed tym okresem dwuletnim.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędzia WSA del. Cezary Koziński (sprawozdawca), protokolant Joanna Legieć, po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 października 2016 r. sygn. akt I SA/Po 2127/15 w sprawie ze skargi J. R.-P. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 29 lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz J.R.-P. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 18 października 2016 r. o sygn. akt I SA/Po 2127/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 29 lipca 2015 r. wydaną dla J.R.P. (dalej: "skarżąca", "wnioskodawczyni") w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, iż wnioskodawczyni we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej stwierdziła, że w dniu 12 stycznia 2010 r. zawarła umowę darowizny, na mocy której mąż darował jej dwie, stanowiące jego majątek osobisty, nieruchomości gruntowe (w tym jedną zabudowaną) i że przedmiot darowizny stanowić będzie majątek objęty małżeńską wspólnością ustawową. W czasie trwania małżeństwa obowiązywał w nim ustawowy ustrój majątkowy (wspólność ustawowa). Małżeństwo zostało rozwiązane wyrokiem sądu w sierpniu 2014 r. Umową z dnia 2 listopada 2010 r. wspólnie z mężem sprzedała osobom trzecim dwie działki z wymienionych wcześniej nieruchomości. Kolejną umową z dnia 18 stycznia 2011 r., z darowanych nieruchomości , wspólnie z mężem sprzedała osobie trzeciej również działkę oraz udział wynoszący 1/14 część we własności działki. Zarówno w roku 2010, jak i w roku 2011 nie dokonywała odpłatnego zbycia innych nieruchomości, ani praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zbycie nieruchomości nie następowało w wykonaniu działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00