Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 września 2018 r., sygn. II OSK 2333/16

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak /spr./ sędzia del. WSA Izabela Bąk-Marciniak Protokolant asystent sędziego Aneta Kolarz-Kucięba po rozpoznaniu w dniu 28 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 kwietnia 2016 r. sygn. akt II SA/Lu 822/15 w sprawie ze skargi K. B. i M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2016 r., sygn. akt II SA/Lu 822/15, oddalił skargi K. B. i M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. w przedmiocie warunków zabudowy.

Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wójt Gminy [...] decyzją z dnia [...] r. ustalił, na wniosek A. K., warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie i nadbudowie budynku mieszkalnego usytuowanego na działce nr [...] położonej w miejscowości[...].

K. B. wniósł odwołanie od powyższej decyzji, po rozpoznaniu którego Samorządowe Kolegium Odwoławcze w[...], decyzją z dnia [...] r., utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyjaśniło, że A. K. samowolnie rozbudował parterowy budynek mieszkalny. Organ odwoławczy podniósł, że przed Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w [...] toczy się postępowanie mające na celu doprowadzenie obiektu do stanu zgodnego z prawem, w którym zobowiązano inwestora m.in. do dostarczenia ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy. A. K. złożył wniosek do Wójta Gminy [...] o ustalenie takich warunków. W sprawie przeprowadzono analizę urbanistyczną, a z uwagi na zwartość i wyodrębnienie w przestrzeni zabudowy w [...] obszarem analizowanym został objęty cały zespół, zlokalizowany wzdłuż drogi gminnej po obu jej stronach w odległości 350 m w kierunku północnym i południowym. Ustalono, że na wskazanym obszarze przeważającą funkcją jest funkcja zagrodowa. W ocenie organu odwoławczego dokonana analiza jest dokładna i rzeczowa, dlatego brak jest podstaw do zakwestionowania jej ustaleń, a tym samym do odmowy ustalenia warunków zabudowy. W okolicznościach sprawy ustalenie warunków zabudowy ma służyć organowi nadzoru budowlanego do ustalenia, czy istnieje możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00