Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2018 r., sygn. II FSK 3615/16

Podatek od nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Kalamala, Sędzia WSA (del.) Alina Rzepecka (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Lu 92/16 w sprawie ze skargi A. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Chełmie z dnia 12 listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 92/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (dalej :WSA, Sąd I instancji) oddalił skargę A. S. A. z siedzibą w W. (dalej: Skarżąca, Spółka) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Chełmie (dalej: SKO, Kolegium) z 12 listopada 2015 r. utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy L. (dalej: Wójt) z 17 sierpnia 2015 r.

w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. Treść uzasadnienia zaskarżonego, jak i innych powołanych poniżej - dostępna jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, adres: http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

2.1. Jak wskazano w uzasadnieniu wyroku WSA, w okolicznościach analizowanej sprawy stan faktyczny nie był sporny. Skarżąca w 2010 r. pozostawała właścicielem wyłącznie linii kablowych, położnych w kanalizacji kablowej, stanowiącej już własność spółki B. Zdaniem spółki, skoro nie ma jednego właściciela linii kablowych wraz

z kanalizacją kablową, które wyłącznie jako całość techniczno - użytkowa stanowią budowlę, to w następstwie nie ma podatnika podatku od nieruchomości w rozumieniu

art. 3 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U z 2006 r., poz. Nr 121, poz. 844 ze zm., dalej: u.p.o.l.). Natomiast według organu, skarżąca spółka jest właścicielem części budowli, wprost wymienionej w art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l., a więc jest również podatnikiem podatku od nieruchomości z tytułu własności tego przedmiotu opodatkowania, określonym w art. 3 ust. 1 pkt 1 u.p.o.l.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00