Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. II FSK 3600/15
Ulgi podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędziowie: NSA Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), WSA del. Alina Rzepecka, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 sierpnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wr 444/15 w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z dnia 29 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1. Wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 444/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z dnia 29 grudnia 2014 r. w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych.
1.2. W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że skarżący w dniu 5 lutego 2014 r. wniósł o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn w kwocie 103.003 zł wraz z odsetkami za zwłokę w kwocie 3.810 zł ustalonego z tytułu nabycia spadku po zmarłej W. K., uzasadniając wniosek złym stanem zdrowia oraz faktem, że obciążenie podatkiem zagraża jego egzystencji ponieważ może doprowadzić do utraty środków do życia. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. pismem z dnia 2 kwietnia 2014 r. zwrócił się do Prezydenta W. o zaopiniowanie tego wniosku, który postanowieniem z dnia 17 czerwca 2014 r. nie wyraził zgody na umorzenie zaległości z tytułu podatku od spadków i darowizn. W uzasadnieniu tego stanowiska wskazano, że w sytuacji strony nie występują nadzwyczajne okoliczności uzasadniające umorzenie przedmiotowej zaległości, a strona posiada majątek o dużej wartości rynkowej i ma szansę wywiązać się z zobowiązania podatkowego. Naczelnik Urzędu Skarbowego odmówił umorzenia zaległości podatkowej, powołując się przede wszystkim na postanowienie Prezydenta W. oraz wskazując, że nie dopatrzono się ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego w przyznaniu wnioskowanej ulgi.