Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. I FSK 2140/15
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 listopada 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 1082/13 w sprawie ze skargi B. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2012 r. nr [...], 3) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz B. S.A. z siedzibą w W. kwotę 777 (słownie: siedemset siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 7 listopada 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 1082/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej p.p.s.a., oddalił skargę Syndyka masy upadłości B. S.A. w upadłości likwidacyjnej (dalej: wnioskodawca lub skarżący) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ) z 21 grudnia 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi
Wnioskodawca zwrócił się do organu o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług, wskazując we wniosku że 4 kwietnia 2012 r. została ogłoszona upadłość B. S.A. (dalej: spółka lub skarżąca) obejmująca likwidację majątku spółki. Mimo to pozostaje ona podatnikiem VAT czynnym. Przed ogłoszeniem upadłości, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, spółka nabywała towary i usługi, jednak nie wszystkie należności z tego tytułu zostały uregulowane. Po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej niektórzy wierzyciele, w oparciu o art. 89a ust. 2 pkt 6 w zw. z ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j.: Dz. U. z 2011 r., Nr 177., poz. 1054, ze zm.), dalej: ustawa o VAT, składają zawiadomienia o zamiarze dokonania korekty podatku od towarów i usług, wynikającego z faktur dotychczas nieuregulowanych przez spółkę. Uzyskawszy od spółki potwierdzenie odbioru ww. zawiadomienia i nieuregulowaniu przez nią długu w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, wierzyciele zamierzają dokonać korekty podatku należnego. Spełnione są przy tym wszystkie przesłanki z art. 89a ust. 2 ustawy o VAT. W związku z powyższym zadano następujące pytania:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right