Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. II OSK 1104/15
Orzeczenie lekarskie stanowi jedyny wiarygodny środek dowodowy służący stwierdzeniu choroby zawodowej, jeśli nie budzi wątpliwości w świetle pozostałych dowodów. Organy administracji są związane ustaleniami orzeczeń diagnostycznych i nie dysponując przeciwdowodami, które mogłyby orzeczenia te podważyć, nie mają w tym zakresie podstaw do przyjęcia, iż rzeczywisty stan zdrowia skarżącej kształtuje się odmiennie od wyników badań stanowiących podstawę orzeczeń lekarskich.
Teza od Redakcji
Dnia 28 lutego 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie: sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia del. WSA Czesława Nowak -Kolczyńska (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 17 grudnia 2014 r. sygn. akt II SA/Sz 597/14 w sprawie ze skargi A. L. na decyzję Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 17 grudnia 2014 r. oddalił skargę A. L. na decyzję Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie z [...] kwietnia 2014 r. w przedmiocie choroby zawodowej.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym.
W dniu [...] października 2008 r. A. L. zgłosił podejrzenie choroby zawodowej pod postacią brucelozy.
W ramach prowadzonego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białogardzie postępowania, wnioskodawca został poddany badaniu w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Koszalinie. W dniu [...] lutego 2010 r. wystawiono orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania u badanego choroby zawodowej: bruceloza - choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa - wymienionej w poz. 26 wykazu chorób zawodowych. Jak wynika z uzasadnienia tego orzeczenia, w wyniku przeprowadzonych badań i po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną oraz wynikami badań serologicznych i wywiadem epidemiologicznym - informacją z Inspekcji Weterynaryjnej, nie znaleziono podstaw do rozpoznania u badanego brucelozy. Wykonywana u badanego diagnostyka serologiczna w kierunku brucelozy w latach 1971-1991 dawała również wyniki negatywne. Wykonany w 2008 r. u A. L. test immunoenzymatyczny ELISA wykazał obecność przeciwciał przeciwbrucelozowych IgG w niskim mianie. Test ten jest testem nieswoistym i sam nie może świadczyć o zakażeniu pałeczką Brucella.