Wyrok NSA z dnia 22 sierpnia 2017 r., sygn. II OSK 2743/15
Orzeczenia jednostek organizacyjnych służby zdrowia w kwestii rozpoznania choroby zawodowej lub braku do tego podstaw są wiążące dla organów inspekcji sanitarnej, jeżeli zostały one wydane z zachowaniem norm określonych w rozporządzeniu w sprawie chorób zawodowych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Kobylecka Sędziowie Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędzia del. WSA Sławomir Pauter Protokolant asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 22 sierpnia 2017r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. Sp. z o.o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 lipca 2015 r. sygn. akt IV SA/Gl 1119/14 w sprawie ze skargi L. Sp. z o.o. w T. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, wyrokiem z dnia 10 lipca 2015 r., sygn. akt IV SA/Gl 1119/14, oddalił skargę L. Sp. z o.o. w T. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] października2014 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. stwierdził u J. W. przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka wymienioną w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 3- 6 i § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Organ podkreślił, że J. W. była narażona na czynnik przyczynowy powyższej choroby podczas zatrudnienia w latach: [...]- [...] w D. w R. (zakład zlikwidowany) na stanowisku krawcowej, [...]- [...] w P. sp. z o. o. w T. (zakład zlikwidowany) na stanowisku szwaczki, [...] w "S." sp. z o. o. w M. (zakład zlikwidowany) na stanowisku krawcowej, [...]- [...] w "L." sp. z o. o. w T. (zakład zlikwidowany) na stanowisku krawcowej, [...]-[...] w P. w T. na stanowisku krawcowej, [...] w M. sp. z o. o. ( obecnie M. sp. z o.o. ) na stanowisku szwaczki oraz od [...] r. do nadal w L. sp. z o.o. w T. na stanowiskach szwaczki, krojczej, szwaczki - kontrola jakości. Zaznaczył, że w orzeczeniu lekarskim z dnia [...] kwietnia 2014 r. rozpoznano u J. W. obustronny zespół cieśni nadgarstka. Przeprowadzone badania laboratoryjne (poziom we krwi glukozy, kwasu moczowego, RF- faktor reumatoidalny, TSH, odczyn Waalera- Rose) nie wykazały odchyleń od normy. W oparciu o dane z wywiadu chorobowego, badanie przedmiotowe, konsultację neurologiczną, ortopedyczną, analizę udostępnionej dokumentacji medycznej oraz aktualny wynik badania elektroneurograficznego u J. W. rozpoznano obustronny zespół cieśni nadgarstka. Biorąc pod uwagę opis sposobu wykonywania pracy, a także uwzględniając przeprowadzoną diagnostykę różnicową, organ I instancji uznał, że istnieją podstawy do uznania zawodowej etiologii schorzenia. Z kart oceny narażenia zawodowego wynika, że podczas zatrudnienia w L. sp. z o.o. w T. wykonywała prace obciążające kończyny górne, wymagające częstych ruchów zginania i prostowania w stawach nadgarstkowych. W opinii organu zebrany materiał dowodowy pozwala na uznanie związku przyczynowego pomiędzy warunkami pracy a rozpoznaną chorobą.