Wyrok NSA z dnia 28 marca 2017 r., sygn. II GSK 20/17
Działalność gospodarcza
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zabłocka Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kuba po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. F. G. Spółki z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 8 września 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 936/16 w sprawie ze skargi B. F. G. Spółki z o.o. w L. na decyzję Ministra Rozwoju z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] listopada 2015 r., Nr [...]; 3. zasądza od Ministra Rozwoju na rzecz B. F. G. Spółki z o.o. w L. 1.137 (jeden tysiąc sto trzydzieści siedem) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 8 września 2016 r. oddalił w całości skargę B. F. G. Spółki z o.o. w L. na decyzję Ministra Rozwoju z dnia [...] lutego 2016 r. w przedmiocie odmowy zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej Stefy ekonomicznej.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
skarżąca spółka w dniu 4 września 2000 r., uzyskała zezwolenie nr [...] na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie L. Specjalnej Strefy Ekonomicznej, które obowiązuje do dnia 15 kwietnia 2017 r.
Pismem z dnia 31 lipca 2015 r. uzupełnionym pismem z dnia 25 sierpnia 2015 r. spółka zwróciła się do Ministra Gospodarki z wnioskiem o zmianę pkt I zezwolenia poprzez wykreślenie sformułowania "Zezwolenie udziela się do dnia 15 kwietnia 2017 r.", argumentując ograniczeniem możliwości wykorzystania w pełni limitu przysługującej jej pomocy publicznej w okresie obowiązywania zezwolenia.
Decyzją z dnia [...] listopada 2015 r. Minister Gospodarki odmówił skarżącej spółce zmiany zezwolenia. Organ wskazał, że w dniu 6 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1854), która spowodowała, że przedsiębiorców, bez względu na datę wydania zezwolenia, obowiązuje regulacja zawarta w art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 282, dalej: s.s.e.). Z przepisu tego, zdaniem Ministra, w sposób jednoznaczny wynikało, że zmiana zezwolenia nie może powodować zwiększenia pomocy - jest niedopuszczalna. Oznacza również brak możliwości wykreślenia z zezwolenia terminu jego ważności. Wskazując na argumentację strony wydłużeniem terminu ważności zezwolenia zamiarem skorzystania z większej pomocy niż pomoc szacowana do wybrania w obowiązującej dacie ważności zezwolenia, organ zauważył, że co prawda wnioskowana zmiana nie powodowałaby przekroczenia limitu dopuszczalnej pomocy uzależnionego od wielkości kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale umożliwiłaby zwiększenie stopnia wykorzystania tego limitu, i tym samym bezpośrednio skutkowałaby zwiększeniem pomocy publicznej, co w konsekwencji stanowi negatywną przesłankę obligująca organ do wydania decyzji odmawiającej zmiany zezwolenia we wnioskowanym zakresie.