Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. II FSK 600/17
Nie mamy do czynienia z przejęciem/kontynuacją działalności gospodarczej, w styuacji gdy oboje małżonkowie prowadzili w tym samym czasie własne działalności gospodarcze, jedynie na tych samych składnikach majątkowych. Nie jest więc możliwe zastosowanie zasad opodatkowania związanych z "przejęciem działalności", gdy jeden przedsiębiorca kończy swoją działalność, sporządza remanent końcowy i przekazuje przedsiębiorstwo innej osobie, która np. następnego dnia rozpoczyna swoją działalność gospodarczą i sporządza remanent początkowy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA: Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA: Zbigniew Kmieciak, Sędzia WSA del. Marek Olejnik, , po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 sierpnia 2016 r. sygn. akt I SA/Wr 537/16 w sprawie ze skargi I. B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 2016 r. nr ILPB1/4511-1-1469/15-2/TW w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
I.1. Zaskarżonym wyrokiem z 25 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 537/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę I. B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 29 stycznia 2016 r. nr ILPB1/4511-1-1469/15-2/TW w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
I.2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Podatniczka wniosła o udzielenie interpretacji indywidualnej, podając, że przez cały 2014 r. prowadziła z mężem działalność gospodarczą zarejestrowaną na jego imię i nazwisko, a od 1 września 2014 r. kontynuuje tę działalność na własne imię i nazwisko. W ramach tej działalności wykorzystywane są składniki majątkowe należące do majątku wspólnego małżonków. Wnioskodawczyni uważa, że całość przychodów uzyskanych w 2014 r. oraz całość poniesionych kosztów uzyskania przychodów w 2014 r. w ramach działalności gospodarczej prowadzonej wspólnie przez Wnioskodawczynię i jej męża może zostać przypisana do przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej wspólnie z mężem na imię i nazwisko Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni jest zdania, że może ustalić wysokość dochodu do opodatkowania przez zsumowanie przychodów z własnej działalności gospodarczej z przychodami osiągniętymi w całym 2014 r. z działalności gospodarczej męża; podobnie zsumować koszty uzyskania przychodów; ustalić różnicę między wartością remanentu końcowego a początkowego razem z tych działalności; dodać do różnicy przychodów i kosztów różnicę remanentową.