Wyrok NSA z dnia 26 maja 2017 r., sygn. I FSK 2145/15
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Maja Chodacka (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. s.c. [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 lipca 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 255/15 [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G.) z dnia 29 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. s.c. [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. kwotę 3.600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 8 lipca 2015r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 255/15 oddalił skargę M. s.c. [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 29 września 2014r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2009 roku.
1.2. Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. W dniu 6 grudnia 2013r., Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. wydał decyzję, w której rozliczył zobowiązanie spółki z tytułu podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2009r. w sposób odmienny od deklarowanego. Organ pierwszej instancji nie uznał prawa spółki do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez B. sp. z o.o. oraz B. sp. z o.o. Organ stwierdził bowiem, że faktury wystawione przez te podmioty nie dokumentowały czynności, które w rzeczywistości zostały wykonane przez te dwie spółki. Organ nie uznał również prawa spółki do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez L. R. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "S." uznając, że nabyta od tego podmiotu sauna nie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Zakwestionował także prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury mającej dokumentować nabycie i montaż mroźni. Organ nie uwzględnił również w rozliczeniu podatku należnego wynikającego z faktury wystawionej na rzecz spółki B. za wynajem pokoju hotelowego.