Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2016 r., sygn. I OSK 2925/15

Ocena prawna może dotyczyć stanu faktycznego, wykładni przepisów prawa materialnego i procesowego, prawidłowości korzystania z uznania administracyjnego oraz kwestii zastosowania określonego przepisu prawa jako podstawy do wydania decyzji. Wskazania co do dalszego postępowania stanowią z reguły konsekwencję oceny prawnej. Dotyczą one sposobu działania w toku ponownego rozpoznania sprawy i mają na celu uniknięcie błędów już popełnionych i wskazanie kierunku, w którym winno zmierzać przyszłe postępowanie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.), Sędzia NSA Jan Paweł Tarno, Sędzia del. NSA Jerzy Krupiński, Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Z. S., Z.C. i M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 maja 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 118/15 w sprawie ze skargi Miasta W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości 1) uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2) zasądza od Miasta W. na rzecz Z. S. kwotę 540 (pięćset czterdzieści) złotych oraz na rzecz Z. C. i M. S. solidarnie kwotę 540 (pięćset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 maja 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 118/15, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Miasta W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, uchylił zaskarżoną decyzję.

Powyższy wyrok zapadł w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Decyzją z dnia [...] maja 1972 r. nr [...] na wniosek Dyrekcji Rozbudowy Miasta W. z dnia 14 listopada 1969 r. wywłaszczono na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość będącą własnością J. S. i spadkobierców J. S. - na podstawie księgi wieczystej pn. "[...]" (zaświadczenie z PBN w W. z dnia 15 września 1970 r.) - położoną w W. przy ul. [...], o powierzchni 1,17[...] ha, z czego część o powierzchni 0,2465 ha z przeznaczeniem pod budowę drogi dojazdowej do W. ([...]), zgodnie z decyzją o lokalizacji szczegółowej [...] z dnia [...] kwietnia 1969 r. Natomiast pozostała część nieruchomości o powierzchni 0,9277 ha wywłaszczona została na wniosek poprzedniego właściciela, który na rozprawie wywłaszczeniowej został poinformowany, że zostanie ona w najbliższym czasie wywłaszczona pod arterię komunikacyjną i metro po stronie wschodniej drogi do W.(3859 m2) oraz pod zieleń użyteczności publicznej i zbiornik retencyjny wód opadowych po stronie zachodniej (5418 m2). Wywłaszczenie na wniosek właściciela miało miejsce również z uwagi na fakt, iż droga dojazdowa do W. przebiegała przez środek nieruchomości i przecinała nieruchomość na dwie części oraz uniemożliwiała dojazd od budynków do pozostałej części gruntów. Na wywłaszczonej nieruchomości znajdował się sad owocowy stanowiący dla właściciela podstawę utrzymania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00