Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. I GSK 46/15

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski (spr.) Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 20 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 1 października 2014 r. sygn. akt I SA/Sz 533/14 w sprawie ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 zł (sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 1 października 2014 r., I SA/Sz 533/14, w wyniku rozpoznania skargi [...] (dalej: spółka) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego, oddalił skargę.

Sąd wskazał, że we wniosku z 20 sierpnia 2013 r. uzupełnionym pismami z 16 września, 21 i 29 października 2013 r. spółka oświadczyła, że zamierza dokonać rozlewu wódki (alkoholu etylowego) nabytej od syndyka masy upadłości razem z przedsiębiorstwem w upadłości likwidacyjnej. Spółka wyjaśniła, że proces produkcji wyrobów spirytusowych dotyczy różnych technologii, tj. produkcji wódek czystych, gatunkowych i naturalnych. Spółka poinformowała, że w skład nabytego przedsiębiorstwa wchodziły różne rodzaje i ilości wyrobów akcyzowych, zgromadzone w magazynach i beczkach. Od nabytej ilości alkoholu została naliczona i ustalona akcyza w momencie likwidacji przedsiębiorstwa (decyzje określające zobowiązanie podatkowe za: grudzień 2008 r. i za miesiące od stycznia 2009 r. do maja 2010 r.), a powstałe w wyniku tego zobowiązanie zostało zgłoszone przez wierzyciela do masy upadłościowej. Spółka nie jest obecnie podmiotem prowadzącym skład podatkowy. Jednak w przyszłości zamierza wprowadzić wyroby, których dotyczy wniosek do składu podatkowego. Spółka wskazała, że mając na uwadze zasadę jednokrotności opodatkowania wyrażoną w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r., poz. 752; dalej: u.p.a. z 2008 r.), wyroby pozyskane od syndyka masy upadłości w związku z wydanymi przez organ decyzjami określającymi zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym posiadają status wyrobów z zapłaconą akcyzą (na podstawie art. 317 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2012 r., poz. 1112 ze zm.) i jednocześnie wyroby te znajdują się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Wskazała, że działanie spółki spowoduje powstanie gotowych wyrobów - wódki czystej, wódki kolorowej, whisky - który będzie się ostatecznie różnił od komponentów ze sobą niepołączonych, czyli jednocześnie doprowadzi do zmiany właściwości organoleptycznych czy fizykochemicznych użytych do produkcji tych wyrobów, ale obejmie także produkty gotowe znajdujące się w Magazynie Gotowych Wyrobów oraz wzorce laboratoryjne, które nie będą poddane procesowi produkcji. Nabyte przez spółkę wyroby zostały zadeklarowane w ostatniej złożonej deklaracji akcyzowej przez upadłego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00