Wyrok NSA z dnia 3 marca 2016 r., sygn. II FSK 212/14
W sytuacji, gdy podatnikowi przysługiwało uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego, lecz uprawnienie to utracił na skutek nieprzestrzegania rygorów przewidzianych w ustawie o podatku od towarów i usług, brak jest podstaw prawnych do zaliczenia tego podatku do kosztów uzyskania przychodów.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA del. Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 3 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 września 2013 r. sygn. akt I SA/Gd 682/13 w sprawie ze skargi W. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 4 lutego 2013 r. nr ITPB1/415-1228/12/WM w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 11 września 2013 r. w sprawie sygn. akt I SA/Gd 682/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę W. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z 4 lutego 2013 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym ustalonym w toku postępowania podatkowego i przyjętym przez sąd I instancji.
Wnioskiem z 9 listopada 2012 r W. M. zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą, zajmując się między innymi produkcją galanterii ogrodowej z drewna sosnowego. W drewno zaopatruje się w nadleśnictwach oraz u prywatnych właścicieli lasów - rolników, którzy mają status rolników ryczałtowych. Zakup surowca od rolników stanowi ok. 50% całego zakupu drewna do firmy. Nie wszystkie transakcje zakupu drewna mają charakter bezgotówkowy, ponieważ nie wszyscy dostawcy - rolnicy, chcą aby zapłata za drewno następowała na rachunek bankowy. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dokonując nabycia drewna od rolników za gotówkę wystawia faktury VAT RR na zasadach określonych w art. 116 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 26.08.2011r.,Nr 177, poz. 1054 ze zm.)- dalej "ustawa o VAT" ujmując w fakturze kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych.