Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2015 r., sygn. II OSK 763/14
W orzecznictwie wskazuje się, że wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku w trybie art. 64 § 2 k.p.a. powinno służyć wyłącznie usunięciu braków formalnych wynikających ze ściśle określonych przepisów i nie może zmierzać do merytorycznej oceny przedstawionego wniosku oraz jego załączników.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska /spr./ Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. WSA Teresa Zyglewska Protokolant starszy asystent sędziego Elżbieta Granatowska po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 2299/13 w sprawie ze skargi A. Z. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 2299/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi A. Z., uchylił decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] września 2013 r. w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. Wojewoda Mazowiecki odmówił potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez A. Z., urodzonego dnia [...] kwietnia 1966 r. w P. (I.), syna Y. i B. z d.C.
Organ wskazał, że w trakcie prowadzonego postępowania wzywano pełnomocnika do uzupełnienia wniosku o akt urodzenia wnioskodawcy, akt małżeństwa jego rodziców, dokumenty na podstawie których dziadkowie ze strony ojca wyjechali do P., tłumaczenie aktu małżeństwa w/w oraz dokumenty dotyczące dziadka ze strony ojca wnioskodawcy, tj. szczegółowy życiorys, dokumenty potwierdzające posiadanie obywatelstwa polskiego, dokument potwierdzający zmianę imienia, wyjaśnienie rozbieżności w dacie urodzenia, poświadczenie obywatelstwa izraelskiego i oryginał pełnego zaświadczenia wojskowego. Organ stwierdził, że zgromadzony w toku postępowania materiał dowodowy nie potwierdza, że dziadek ze strony ojca wnioskodawcy nabył i posiadał obywatelstwo polskie. Do dnia wydania decyzji akta sprawy nie zostały uzupełnione o szczegółowy życiorys oraz dokumenty poświadczające posiadanie przez niego obywatelstwa polskiego, a wnioskodawca nie załączył również dowodów, które wskazywałyby, iż pozyskanie przedmiotowych dokumentów napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.