Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2015 r., sygn. II OSK 2126/13

Odpady

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie Sędzia NSA Wojciech Mazur (spr.) Sędzia del. WSA Mariola Kowalska Protokolant starszy inspektor sądowy Wioletta Lasota po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A.S. i M.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 1167/12 w sprawie ze skargi A.S. i M.M. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku zagospodarowania odpadów oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 lutego 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 1167/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A.S. i M.M. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku zagospodarowania odpadów.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd I instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Decyzją z dnia [...] marca 2012 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] maja 2011 r. nakładającą na M.M. i A.S. obowiązek zagospodarowania odpadów w postaci zużytych wykładzin na terenie kraju, nielegalnie wysłanych z Holandii do Polski. W uzasadnieniu decyzji podniesiono, że w dniu 15 września 2009r. podczas kontroli drogowej funkcjonariusze Izby Celnej w Rzepinie ujawnili nielegalny przywóz z Holandii do Polski odpadów w postaci zużytych wykładzin. Inspektor z Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadził oględziny przedmiotowych wykładzin, stwierdzając zabrudzenia, zanieczyszczenie wykładzin piaskiem, zniszczenia które uniemożliwiały wykorzystanie przedmiotowego towaru bezpośrednio, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Na tej podstawie WIOŚ zakwalifikował przedmiotowe wykładziny do kategorii odpadu o kodzie B3030 zgodnie z załącznikiem III A do rozporządzenia nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów (Dz. Urz. UE L 190 z dnia 12 lipca 2006 r. ze zm.). Główny Inspektor Ochrony Środowiska w dniu 26 maja 2009 r. wszczął postępowanie administracyjne, w sprawie nielegalnego przemieszczania odpadów do Polski. W dniu 13 sierpnia 2009 r., poinformował holenderską agencję SenterNovem (obecnie Agentchap NL), właściwą dla kraju wysyłki o stwierdzonym nielegalnym przemieszczaniu odpadów, a postanowieniem z dnia [...] września 2009 r. wezwał [...] B.V. do realizacji powrotnego wywozu odpadów do kraju wysyłki. W dniu 16 listopada 2009 r. właściwy urząd wysyłki, tj. SenterNovem przesłał informację do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, że wyraża zgodę na zaproponowane warunki powrotnego wywozu odpadów, na podstawie Załącznika nr VII do rozporządzenia (WE) nr 1013/2006.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00