Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2015 r., sygn. II FSK 3245/12
Nie ma powodu odmawiać właścicielom spółek osobowych prawa do preferencji przy transakcji wymiany udziałów. To byłoby sprzeczne z konstytucją.
Gazeta Prawna nr 22/2015
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, Protokolant Marta Wyszkowska, po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 września 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 1031/12 w sprawie ze skargi M. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 20 marca 2012 r. nr IBPB II/2/415-1439/11/JG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, zaskarżonym wyrokiem z 17 września 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 1031/12, po rozpoznaniu skargi M. W., uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 20 marca 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych (pkt 1) oraz zasądził na rzecz skarżącego koszty postępowania (pkt 2).
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że Skarżący zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez spółkę komandytową aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wnioskodawca przedstawił, że jest wspólnikiem spółki komandytowej, dalej zwanej: "Spółką". Pozostałymi wspólnikami tej spółki są: inna osoba fizyczna oraz spółka z o.o. Jednym ze składników majątku Spółki jest własność budynku biurowego (dalej: "nieruchomość"). Spółka jest także jedynym wspólnikiem dwóch spółek z o.o. zwanych dalej: "Spółką A" i "Spółką B". Wszystkie ww. podmioty podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Wnioskodawca podał, że planowana jest kilkuetapowa operacja restrukturyzacyjna.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right