Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 maja 2014 r., sygn. I OSK 309/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski (spr.) sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant asystent sędziego Anna Dziosa-Płudowska po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 września 2013 r. sygn. akt III SA/Kr 609/13 w sprawie ze skarg R. K. na uchwały Rady Gminy [...] z dnia [...] 2012 r. nr [...] w przedmiocie utworzenia Zespołu Szkół w [...] oraz z dnia [...] 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę [...] oraz granic ich obwodów 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia od R. K. na rzecz Rady Gminy [...] zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości;

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 września 2013 r., sygn. akt III SA/Kr 609/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi R. K. na uchwałę Rady Gminy [...] z dnia [...] 2012 r. nr [...] w przedmiocie utworzenia Zespołu Szkół w [...] i z dnia [...] 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę [...] oraz granic ich obwodów.

Wyrok ów zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Dnia [...] 2012 r. Rada Gminy [...] (dalej Rada Gminy) na podstawie art. 5c pkt 1 i art. 62 ust. 1 i 5b w zw. z art. 58 ust. 1, 2, 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ([j.t.] Dz. U. z 2004 r., nr 256, poz. 2572 ze zm., dalej uso) i art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (([j.t.] Dz. U. z 2001 r., nr 142, poz. 1591 ze zm., dalej usg) podjęła uchwałę nr [...] w sprawie utworzenia Zespołu Szkół w [...] (dalej Zespół Szkół) i nadania Zespołowi pierwszego statutu. Zgodnie z § 1 Uchwały, z dniem 1 września 2012 r. został utworzony Zespół Szkół, w skład którego weszła Szkoła Podstawowa [...] i Publiczne Gimnazjum [...]. W § 2 stwierdzono, że strukturę organizacyjną Zespołu Szkół określa statut, stanowiący załącznik do tej uchwały. Zgodnie z § 6 Uchwały, weszła ona w życie po upływnie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. W uzasadnieniu Uchwały wskazano, że za utworzeniem zespołu szkół przemawiają względy demograficzne, gdyż z analizy demograficznej obwodu obu szkół wynika, że liczba uczniów maleje, przyczyniając się do zmniejszenia liczby oddziałów w gimnazjum. Połączenie szkół przyczyni się do racjonalizacji wydatków ponoszonych na utrzymanie obu placówek, przez obniżenie kosztów ogólnego zarządu poszczególnymi szkołami, które działać będą pod kierownictwem jednego dyrektora; obniżenie kosztów utrzymania pracowników obsługi i ogólnych kosztów utrzymania budynku gimnazjum. Zdaniem Rady Gminy, argumentami przemawiającymi za utworzeniem zespołu są racje merytoryczne: efektywniejsze wykorzystanie bazy lokalowej i dydaktycznej, tj. świetlicy, biblioteki, sali gimnastycznej, klaso-pracowni, stołówki, pracowni komputerowej; racjonalne zatrudnienie i wykorzystanie kadry pedagogicznej i pracowników obsługi; integracja grona pedagogicznego obu szkół; wzmocnienie roli wychowawczej szkoły i podniesienie efektów dydaktycznych. Rada Gminy uznała, że przyjęcie gimnazjalistów nie spowoduje dwuzmianowości, obniżenia komfortu i jakości nauczania, wydłużenia dowozu, wydłużenia czasu pobytu w szkole. Nauczyciele zatrudnieni w gimnazjum będą nadal zatrudnieni w zespole.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00