Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2014 r., sygn. II OSK 2056/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędzia NSA Bożena Popowska Protokolant starszy asystent sędziego Elżbieta Granatowska po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 maja 2012 r. sygn. akt VII SA/Wa 413/12 w sprawie ze skargi A. S.A. w W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu od zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 maja 2012 r., sygn. akt VII SA/Wa 413/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę A. S.A. z siedzibą w W. na zaskarżoną decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...], w przedmiocie wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] maja 2011 r., nr [...], Prezydent [...], na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623), po rozpatrzeniu zgłoszenia dokonanego w dniu 26 kwietnia 2011 r., wniósł sprzeciw do zgłoszenia A. S.A. (aktualna nazwa - A.) z siedzibą w W. dotyczącego zamiaru wykonania robót budowlanych polegających na budowie konstrukcji wsporczej wolnostojącej tablicy reklamowej na działce nr ew. [...] w obrębie [...] przy ul. [...] w W..

Uzasadniając decyzję organ wyjaśnił, że wielkość nośnika reklamowego wolnostojącego, na który składa się kaseton reklamowy o wymiarach 3,0 m x 6,0 m, słup o wysokości 5 m powyżej fundamentu, blok fundamentowy po wymiarach 2,6 m x 3,6 m, wskazują, że jest to konstrukcja przestrzenna stanowiąca budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego. Wskazał również, że posadowienie nośnika reklamowego na gruncie jest na tyle trwałe, że uniemożliwia jego łatwe przesunięcie, przemieszczenie w inne miejsce, czy zniszczenie przy silnych podmuchach wiatru. Wzniesienie takiej budowli wymaga więc uzyskania pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00