Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2014 r., sygn. I FSK 2117/13
W przypadku podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych tylko z czynnościami opodatkowanymi oraz z czynnościami niepodlegającymi podatkowi, których nie da się jednoznacznie przypisać do jednej z tych kategorii czynności, podatnik nie stosuje odliczenia częściowego wedle proporcji określonej na podstawie art. 90 ust. 3 u.p.t.u. lecz odliczenie pełne.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Alojzy Skrodzki, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 4 września 2013 r. sygn. akt I SA/Bd 405/13 w sprawie ze skargi Gminy K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 lutego 2013 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 4 września 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 405/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Gminy K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 22 lutego 2013 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Gmina we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wskazała, że poniosła wydatki inwestycyjne związane z budową, modernizacją i utrzymaniem świetlic wiejskich. W świetlicach tych odbywają się zebrania wiejskie, spotkania i imprezy okolicznościowe mieszkańców, za które nie są pobierane opłaty, oraz prywatne uroczystości rodzinne, za które pobierane są opłaty za wynajem i media. Gmina podała, że dotychczas nie odliczała podatku od towarów i usług dotyczącego świetlic wiejskich. Obecnie zamierza, po uzyskaniu korzystnej interpretacji podatkowej, skorygować rozliczenia w podatku od towarów i usług i odliczyć podatek naliczony wynikający z nabycia towarów i usług wykorzystywanych w świetlicach. Wniosek nie dotyczy korekt deklaracji, lecz pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową, modernizacją i utrzymaniem świetlic wiejskich. Gmina zadała pytanie, czy nieodpłatne udostępnianie świetlic wiejskich na zebrania wiejskie, spotkania i imprezy okolicznościowe mieszkańców, za które nie są pobierane opłaty, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, związanego z nabyciem towarów i usług w związku z budową, modernizacją i utrzymaniem świetlic wiejskich? Jej zdaniem nieodpłatne udostępnianie świetlic wiejskich na zebrania wiejskie, spotkania i imprezy okolicznościowe mieszkańców, za które nie są pobierane opłaty, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W zakresie drugiego pytania Gmina stwierdziła, że skoro świetlica wiejska będzie służyła sprzedaży niepodlegającej opodatkowaniu i sprzedaży opodatkowanej, to będzie jej przysługiwało odliczenie podatku naliczonego w całości.